Arasta 1661 Hünkar Kahvecisi

 

 

UNESCO DÜNYA Kültür Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesi’nin Tarihi Çarşısı’nda bulunan Yemeniciler Arastası her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. 360 yıllık tarihi dokusu ile açıldığı günden itibaren kahvehane olarak işletilen Arasta 1661 Hünkar Kahvecisi, 2018 Yılı Mart Ayında şirketimiz Galaxi Grup tarafından ihale sonucu kiralanarak ve sonrasında tarihi dokusu bozulmadan restore edilerek hizmete açılmıştır.
Tarihi Çarşı’nın kalbi olarak adlandırılan Yemeniciler Arastası’nın ismi ilk zamanlar çarşı içinde bulunan 48 dükkanın da yemenici dükkanı olmasından gelmektedir. Tarihi Çarşıda bulunan yemenicilerin kurtuluş  savaşı sırasında ürettiği yemenilerin tamamı cephedeki askerlere gönderilmiştir.

Yemeniciler arastasında bulunan mekanımızın önünde ki meydanda her Cuma çarşı ve şehir esnaflarının toplanarak dua etmesinden dolayı buraya “Dua Meydanı” da denilmektetir. Geçmişten bu güne kadar edilen bu dualar  360  yıldır burada bereketli alışveriş ve ticaretin de yapılmasına neden olmuştur. Bundan dolayı arasta çarşısı’na “Bereketli Meydan”da denilmektedir. Çarşının açık alanlarının tamamının üstü Safranbolu’nun Meşhur Çavuş Üzümü asmalarıyla kaplıdır. Üzüm asmaları altında içilen közde Türk kahvesi gelen ziyaretçileri ziyadesiyle mutlu etmektedir.
Günümüzde Arasta Çarşısı’nda yemeni imalatı yapan tek bir dükkan ve iki usta kalmıştır. Yemenici Erhan ustanın yaptığı el emeği göz nuru yemeniler gelen turistlerin de yoğun ilgisini çekmektedir.
1661 yılında Köprülü Mehmet Paşa Camii’nin Vakfiyesi olarak kurulan Yemeniciler Arastası, bugün Karabük İl Özel İdaresi, Safranbolu Belediyesi ve Karabük Kültür ve Turizm il müdürlüğü  Mülkiyetindedir.
Arasta 1661 Hünkar Kahvecisi, misafirlerine sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yöresel yemeklerinin yanı sıra Közde Türk Kahvesi, Osmanlı Dibek Kahvesi, Safranlı Türk Kahvesi, Safran Çayı, Salep, Bitki Çayları en çok rağbet gören soğuk içeceklerden de Bağlar Gazozu ve Karadut Şerbeti, el yapımı limonata ve yayık ayranı özel sunumlarıyla servis etmektedir.

“Arasta 1661 Hünkar Kahvesi’nde canlı müzik dinleyerek Közde Türk Kahvesi içmenin tadını yaşamanız dileğiyle diyor sizleri tarih kokan mekanımıza davet ediyoruz.”